Jak wybrać system ERP.

W dobie systemów klasy ERP do zarządzania firmą, mamy nasycony wieloma opcjami rynek, który obfituje zarówno w oprogramowanie dla mniej jak i bardziej wymagających użytkowników.

Jak zatem nie pogubić się i wybrać optymalny dla siebie system do zarządzania firmą?

Przede wszystkim należy przeanalizować potrzeby, jakie procesy wymagają wsparcia, automatyzacji w zarządzaniu swojej firmy i skupić się na niezbędnych rozwiązaniach.
Tym samym mamy możliwość dobrania odpowiedniego systemu do potrzeb, możliwości budżetowych bez konieczności kupowania przysłowiowego „kombajnu” kosztującego krocie, wyposażonego w masę funkcjonalności, których większość nie znajdzie w firmie zastosowania.

Kupując system ERP należy brać pod uwagę następujące elementy:

1. Staż Producenta na Rynku
Oczywistym jest iż lepiej stawiać na system, który funkcjonuje na rynku od lat. To wiążę się bowiem z większa gwarancją niezawodności oraz wsparcia technicznego jak również niezawodnością systemu.

2. Modułowość i Funkcjonalności
Staraj się wybierać te systemy ERP, które posiadają moduły i funkcjonalności dla Ciebie kluczowe. Nie ma potrzeby inwestować w system, którego interfejs będzie skomplikowany, z mnogością funkcji, co może wpływać na intuicyjność i wygodę w trakcie korzystania z modułów dla Ciebie niezbędnych. Dodatkowo rozbudowane systemy są droższe zarówno licencyjnie jak i wdrożeniowo. W efekcie lepiej czasem zakupić wersję limitowaną do niezbędnych funkcjonalności a następnie aktualizować do wersji wyższych w razie potrzeby nowych funkcjonalności.

3. Sieć Partnerska
Jeśli kupujesz system ERP dla firmy, warto wybrać taki, który jest wspierany regionalnie i można go zakupić u lokalnego dystrybutora, dzięki temu masz możliwość uzyskać wsparcie oraz sprawną instalację na miejscu w Twoim regionie.

4. Opinie
Kluczowe są opinie dotychczasowych użytkowników o systemie, ich doświadczenia, które mogą sugerować lub odradzać wybór systemu.

5. Wsparcie
Warto pracować na systemie ERP, który posiada wsparcie zarówno w zakresie instalacji jak i obsługi powdrożeniowej. Niektórzy producenci prowadzą szkolenia zamknięte jak i otwarte, dotyczące swoich systemów dla użytkowników i dystrybutorów. Jeśli producent oprogramowania rozprowadza je poprzez sieć dystrybucyjną, wówczas możesz zakupić licencję u lokalnego dystrybutora oraz uzyskać wsparcie na miejscu.

Powyższe czynniki to jedne z kluczowych przy wyborze systemu ERP dla firmy. Istnieje oczywiście wiele innych ważnych elementów, które wpływają na wybór jak aktualizacje systemu, koszty licencji ale tak naprawdę kluczowym jest niekierowanie się wyłącznie ceną a jakością wsparcia i potencjałem długoterminowej współpracy z dystrybutorem oprogramowania ERP. Bowiem system ERP to nie zakupy spożywcze a oprogramowanie, które ma służyć na lata i wspomagać procesy zarządzania w Twojej firmie.

Ostatnie posty

Oprogramowanie do zarządzania produkcją

Oprogramowanie ERP – efektywne zarządzanie produkcją w firmie Jak ważne są procesy zarządzania produkcją w...

Chcesz umówić się na prezentację lub otrzymać wersję demo?

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy!





Wybierz temat wiadomości: